top of page

REHABILITACJA KOBIET W CIĄŻY I PO PORODZIE

Kobieta w ciąży

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. W ciele przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. Dotyczą one całego organizmu, natomiast zmianami najbardziej widocznymi i przede wszystkim najbardziej odczuwalnymi są te w obrębie brzucha i miednicy. Przesuwa się środek ciężkości ciała, co skutkuje pogłębieniem lordozy lędźwiowej oraz przodopochyleniem miednicy. Kiedy maluch rośnie rozciągnięte mięśnie brzucha nie są w stanie  stabilizować kręgosłupa. Zwiększa się napięcie mięśni pleców, gdyż próbują ten bark stabilizacji zrekompensować. Dodatkowo w wyniku działania hormonów rozluźnia się aparat więzadłowy. To wszystko może spowodować dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale nie tylko. Zmiana ustawienia w odcinku lędźwiowym pociąga za sobą kolejne struktury. I tak ból może pojawić się również między łopatkami, w odcinku szyjnym, w okolicy głowy.

Rehabilitacja w okresie ciąży pomaga zwalczać te dolegliwości, ale to nie jest jej jedyne zadanie. Ważna w tym okresie jest również nauka aktywacji oraz relaksacji mięśni dna miednicy. Mięśnie te odgrywają główną rolę w profilaktyce nietrzymania moczu czy obniżenia narządów wewnętrznych. Nauka ich relaksacji może ułatwić poród siłami natury.

Kolejnym tematem związanym z okresem okołoporodowym jest rozejście mięśnia prostego brzucha. Jest to nienaturalny odstęp pomiędzy prawą i lewą stroną mięśnia prostego brzucha. Nienaturalny, ponieważ pewien odstęp oczywiście istnieje i jest zależny od szerokości kresy białej. Ponadto separacja mięśniowa powstająca po 35 tygodniu ciąży jest czymś naturalnym, co jak najbardziej może się pojawić. Z problemem mamy do czynienia, gdy po ciąży nie dochodzi do samoistnego zamknięcia rozejścia. W takiej sytuacji pomóc może właśnie rehabilitacja.

Po porodzie przez cesarskie cięcie bardzo ważna jest mobilizacja blizny pooperacyjnej. Dla większości kobiet ważne jest oczywiście to jak blizna wygląda na zewnątrz, jednak równie ważne jest to, co dzieje się w środku. Blizna po cesarskim cięciu to nie tylko zmniejszenie ruchomości skóry, ale również ograniczenie przesuwalności wszystkich tkanek połączonym zrostem z tym obszarem. Konsekwencją restrykcji w obrębie tkanek mogą być m.in.:

  • ból kręgosłupa lędźwiowego,

  • ból bioder,

  • zmniejszenie czucia lub przeczulica w okolicy blizny,

  • problemy jelitowe,

  • ból podczas stosunków,

  • zwiększone ryzyko rozejścia mięśnia prostego brzucha w czasie kolejnej ciąży.

bottom of page